Akwarystyka to trochę takie podwodne ogrodnictwo z mnóstwem rozmaitych roślin i wielobarwnych rybek (zamiast ptaków). I tak jak czasem w przydomowym ogródku wbijamy w ziemię wiatraki, stawiamy krasnale czy inne figury, tak czasami i akwarium prosi się o dodanie kilku dekoracji — szczególnie jeśli jest to akwarium dla dzieci.

Jednak czasami taką drobnostką, jak dekoracja źle dobrana lub sprowadzona z niepewnego źródła, możemy narobić w zbiorniku więcej szkód niż pożytku. Czytaj dalej, a dowiesz się jakie dekoracje warto umieścić w akwarium oraz dlaczego tak ważne jest ich źródło pochodzenia!

Znaczenie dekoracji w akwarium

Nie podlega najmniejszym wątpliwościom fakt, że akwarium już samo w sobie jest doskonałą dekoracją. Pytanie, jakie więc się często nasuwa, to: po co w akwarium inne dekoracje? Tymczasem dodanie kilku naturalnych bądź sztucznych akcesoriów, może zamienić akwarium w realistyczny miniaturowy ogród.

Niektóre z nich mogą stanowić doskonałe dopełnienie aranżacji, a także z powodzeniem służyć jako schronienie dla bardziej nieśmiałych gatunków ryb.

quarium-lighting-02.jpeg

Naturalne ozdoby akwarium

Największą zaletą tych dekoracji jest to, że są… naturalne. Ozdoby takie dają akwarystom możliwość odtworzenia naturalnego środowiska wielu gatunków ryb. Działanie to ma oczywiście pozytywny wpływ na samopoczucie, komfort, a także zdrowie ryb – oczywiście pod warunkiem, że wybrane ozdoby pochodzą ze sprawdzonego źródła, takiego, jak np. sklep akwarystyczny https://trzmiel.com.pl.

Do najpopularniejszych naturalnych dekoracji należą:

  • drewno i korzenie – popularny dodatek, który przy odrobinie wyobraźni może stać się nie tylko dekoracją zbiornika, ale także podporą dla roślin czy schronieniem dla ryb. Uwaga! Dosyć często się zdarza, że korzenie barwią wodę w akwarium. Jest to tzw. herbaciana woda. Nie należy się tym zjawiskiem przejmować, ponieważ po upływie pewnego czasu minie ono samoistnie. Dodatkowo zawarte w „herbacianej wodzie” garbniki korzystnie wpływają na pH wody

  • kamienie i skały – doskonała dekoracja podwodnego ogrodu. Są idealnym materiałem do stworzenia miniaturowych jaskiń dla rybek. Pamiętaj jednak, że nie każdy kamień nadaje się do podwodnego świata. Niektóre z nich mogą np. zmienić parametry wody, co może okazać się szkodliwe zarówno dla roślin, jak i rybek zamieszkujących akwarium.

  • łupiny kokosów – to kolejne idealne schronienie dla wodnych żyjątek. Sporych rozmiarów łupiny pomogą Ci szybko wypełnić wolną przestrzeń w akwarium, a porośnięte mchem czy gałęzatką, wyglądają imponująco.

Sztuczne ozdoby do akwarium

Nie wszyscy są zwolennikami naturalnych dekoracji. Wielu akwarystów stawia na te sztuczne. Wiele z nich, imitujących np. rośliny czy skały wygląda niezwykle realistycznie, do tego stopnia, że mniej wprawione oko może nie dostrzec różnicy.

Wśród najmłodszych posiadaczy akwariów, największym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju figurki, m.in. wraki statków, skrzynie skarbów czy zamki.

Jednak tak samo, jak w przypadku dekoracji naturalnych, tak i tutaj należy pamiętać, że ozdoby te powinny pochodzić ze sklepu akwarystycznego. Ponieważ tylko wtedy możesz mieć pewność, że nie zawierają one żadnych związków (np. chemikaliów), które mogłyby zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu Twoich rybek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Zobacz też inne artykuły:

Prostokąt z podziałem na kolumny


Jaki żwirek dla kota?
Ile kosztuje utrzymanie psa?
Rybki dla początkujących – poradnik
Jakie oświetlenie do akwarium?
Pies w pociągu – poradnik


Jaki transporter dla kota wybrać?
Kot nie chce jeść i ciągle śpi – co robić?
Ile powinien ważyć kot?
Tęsknota u kota – jak ją rozpoznać?
Jak nauczyć psa spokojnego zachowania?


Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?
Jak poznać karmę niskiej jakości?
Jaki transporter dla kota wybrać?
Jakie wybrać legowisko dla kota?
Jakie wybrać legowisko dla psa?