Czy weterynarz pomoże Twojemu zwierzakowi z problemami stomatologicznymi?

Dlaczego regularne wizyty w przychodni mogą być kluczowe dla zapewnienia długiego i zdrowego życia Twojemu zwierzakowi? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie!

Tak jak u ludzi, również u zwierząt, ból dziąseł czy zębów może być naprawdę uciążliwy. Problemy jamy ustnej u pupili mogą mieć wpływ na jedzenie, oddychanie, a nawet ich zachowanie! Weterynarze zgodnie twierdzą, że właściciele zwierzaków często zapominają o profilaktyce zębów, np. ściąganiu kamienia nazębnego czy regularnej kontroli dziąseł.

Oto kilka powszechnych chorób stomatologicznych, na które warto zwrócić uwagę:

  • Paradontopatie (zapalenie przyzębia) – zaawansowany stan zapalny spowodowany ropniem, który prowadzi do uszkodzenia tkanek przyzębia i może być przyczyną utraty zębów. Może mu towarzyszyć ropne zapalenie spojówek.
  • Nadziąślak – jest to łagodna zmiana nowotworowa w rodzaju guza, który pojawia się na dziąsłach. Ma on tendencję do narastania na ząb, przez co krwawi podczas gryzienia i powoduje ból oraz dyskomfort.
  • Pozostałe zęby mleczne – ta wada dotyczy głównie psów mniejszych ras, takich jak york, maltańczyk czy chihuahua. Dzieje się to wtedy, gdy wychodzący stały ząb jest lekko przesunięty względem mleczaka. Wówczas powstają dwa komplety zębów, które prowadzą do was zgryzu i problemów z jedzeniem.

Większość przychodni weterynaryjnych oferuje podstawowe zabiegi stomatologiczne, takie jak:

  • usuwanie kamienia nazębnego;
  • ekstrakcję, czyli usuwanie zębów;
  • leczenie chorób dziąseł.

Jednak poważniejsze zabiegi, takie jak usuwanie nowotworów, czy operacje szczęki oraz żuchwy mogą być wykonywane tylko w tych przychodniach, które posiadają specjalistyczny sprzęt stomatologiczny, jak np. w https://www.levet.pl/zakres-uslug.

Jeżeli nie wiesz, czy w Twojej okolicy przychodnie oferują usługi weterynaryjne, których aktualnie potrzebujesz, sprawdź oferowane zabiegi na stronach internetowych lub zadzwoń do gabinetów.

Twój pies lub kot jest ospały, ostatnio zaczął niechętnie jeść swoją ulubioną karmę, często wystawia język i ma nieprzyjemny zapach z pyszczka? Musisz widzieć, że są to pierwsze objawy problemów stomatologicznych!

Zwierzęta w przeciwieństwie do ludzi, same nie poinformują nas o problemach. Mogą jedynie wysyłać sygnały, które powinny zapalić u nas czerwoną lampkę i zainicjować wizytę w gabinecie weterynaryjnym.

Nagła zmiana zachowania zwierzaka, np. agresja podczas kontaktu z pyszczkiem, to częsta reakcja na stały ból. Większość właścicieli nie ma tak obszernej wiedzy jak weterynarz, który szybko zdiagnozuje przyczynę problemu zwierzęcia. Zignorowanie niepokojących sygnałów wysyłanych przez pupila, może doprowadzić do przykrych konsekwencji – usunięcia wszystkich zębów, kosztownych zabiegów stomatologicznych, czy w najgorszym wypadku – uśpienia pupila.

Dlatego regularna profilaktyka jest tak ważna, aby zminimalizować ryzyko zagrożenia życia naszego zwierzaka. Pamiętaj, że pies czy kot sam nie uda się do przychodni! Dbaj o futrzastego przyjaciela – jego los jest w Twoich rękach.


Zobacz też inne artykuły:

Prostokąt z podziałem na kolumny


Jaki żwirek dla kota?
Ile kosztuje utrzymanie psa?
Rybki dla początkujących – poradnik
Jakie oświetlenie do akwarium?
Pies w pociągu – poradnik


Jaki transporter dla kota wybrać?
Kot nie chce jeść i ciągle śpi – co robić?
Ile powinien ważyć kot?
Tęsknota u kota – jak ją rozpoznać?
Jak nauczyć psa spokojnego zachowania?


Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?
Jak poznać karmę niskiej jakości?
Jaki transporter dla kota wybrać?
Jakie wybrać legowisko dla kota?
Jakie wybrać legowisko dla psa?